logo

CEREC je CAD/CAM systém firmy Sirona

Označení CEREC vzniklo složením počátečních písmen Chairside Economical Restoration of Esthetic Ceramics, což lze volně přeložit jako ekonomická výroba estetických keramických náhrad, přičemž hlavní předností Cerecu je možnost vyrobit zubní náhradu během jedné návštěvy pacienta. Naše ordinace je jednou z mála v Plzni, která tuto unikátní technologii používá. Umožňuje zhotovovat keramické inlaje, onlaje, korunky, endo korunky a endo inlaje, korunky a inlaje kotvené do kořenového kanálku u endodonticky ošetřených zubů, estetické fazety, pryskyřičné dlouhodobé provizorní můstky.

Po napreparování zubu se neprovádí klasický otisk, ale nabroušený zub se naskenuje a v počítači se vytvoří trojrozměrný model, na kterém je počítačem dopočítán tvar budoucí náhrady a zubní lékař provede pomocí speciálního softwaru finální úpravy tvaru a velikosti, kde může zohlednit i individuální přání pacienta. Náhrada je vyfrézována z keramického nebo pryskyřičného bločku počítačem řízenou frézou podle rozsahu nejdéle do 30 minut. Takto vyrobená keramická náhrada se může ještě dále individualizovat v keramické peci cca do 30 minut. Poté se náhrada nacementuje pacientovi do úst.

Výhody – vysoká přesnost a preciznost provedení díky technologii řízené počítačem, úspora času, bez nutnosti neříjemného otiskovaní a zhotovování provizorní korunky. Protože jsou při práci s Cerecem používány keramické materiály, jsou náhrady biokompatibilní a nehrozí tak negativní reakce organismu vůči použitým materiálům.

Snímky z procesu rekonstrukce zubu s původní amalgamovou výplní na keramickou inlay si můžete prohlédnout ve fotogalerii

Na této stránce vidíte fotografie, které dokumentují rekonstrukci korunky zubu vyfrézováním z celokeramického bločku. Na poslední fotografii je zachycena fréza řízená počítačem.

  • původní stav zubu
  • po ošetření celokeramickou korunkou
  • úsměv po rekonstrukci s celokeramickou korunkou CEREC
  • Fréza firmy Sirona řízená počítačem